Hemoroidy – operace

Hemoroidy jsou jedny z nejčastějších chirurgických onemocnění, kterými trpí prakticky 70% populace. Nejčastější příčinou vzniku hemoroidů je zvyšování nitrobřišního tlaku. Nitrobřišní tlak se může zvyšovat v důsledku trvalého silného kašle, tlaku na stolici spojenému se zácpou nebo naopak napínání břišního lisu při průjmu a podobně. Tím dochází i ke zvyšování tlaku uvnitř žilní pleteně a jejímu následnému zvětšení a zduření. Poté může dojít ke krvácení nebo k výhřezu cévní pleteně, kryté střevní sliznicí, před řitní otvor.

Další příčinou může být i těhotenství, kdy děloha tlačí na pánevní žíly a dochází tak k městnání krve a vzniku hemeroidů. Tímto způsobem vzniká převážná většina hemeroidů u žen.Nezanedbatelné jsou určitě i vlivy povolání. Sedavé zaměstnání  s dlouhodobým sezením na tvrdší podložce bez dostatku pohybu nepochybně zvyšuje výskyt hemoroidů. Jistý vliv má nepochybně i genetika a dědičnost – celková tělesná konstituce, a jakékoliv poruchy vaziva.

Rozlišujeme několik stupňů hemeroidů,  které jsou pak řešeny různými metodami léčby:
1. stupeň – hemoroidy nejsou zjistitelné při běžném vyšetření. Proto k jejich odhalení je používáno endoskopické vyšetření, kdy je zaváděna optika do konečníku pacienta.
2. stupeň – jsou to už výrazné hemeroidy, které jsou však skryty jako vnitřní v průběhu řitního kanálu – nejsou vidět zvenku na konečníku.
3. stupeň – jedná se o vnitřní hemeroidy, které se za určitých okolností (jejich zánět, krvácení, zvýšení nitrobřišního tlaku – průjem) mohou stát viditelnými z venku.
4. stupeň - trvale viditelné hemeroidy – zevní hemeroidy v oblasti konečníku. Mezi ně patří i tzv prolabující hemeroidy.

Podle stupně onemocnění se provádí několik typů operací:

1. Ambulantní řešení v rámci jednodenní chirurgie:

 • Zákrok elektrokoagulací přístrojem HEMORON. 
  Výkon se  provádí bez narkózy, je zcela nebolestivý, není následován pracovní neschopností. Výkon však zdravotní pojišťovna nehradí. Na našem pracovišti je cena výkonu 1500 Kč. Lze použít u hemoroidů stupně 1. - 2.

 • Ošetření přístrojem A.M.I. s využitím metody HAL – RAR.
  Stejně jako v případě ošetření hemeroidů stupně 1. a 2. při u přístroje Hemoron má výhodu v bezbolestném ošetření. Výkon se provádí v celkové narkóze. Rekonvalescence je krátkodobá a pracovní neschopnost většinou není nutná. Metoda je určena nejčasteji k ošetření hemoroidů 3. - 4. stupně. Cena zákroku je 5000 Kč.
  Více informací o této metodě zde. 

 • Ošetření tzv. Barronovou ligaturou
  Jde o ošetření hemoroidů 1. - 3. stupně tzv. elastickou Barronovou ligaturou (zaškrcení hemoroidálního uzlu gumovým kroužkem). V současné době je to nejčastěji prováděný zákrok ze širokého sortimentu možných ošetření hemoroidů. Výkon je to sice méně příjemný (jako u dalších metod je nutno do konečníku zavést anoskop = řiťohled), ale většinou je nebolestivý, trvá 3 – 5 minut, provádí se ambulantně, převážně v několika sezeních, nevyžaduje žádnou předchozí přípravu, má výborný efekt, minimum komplikací a je plně hrazen zdravotními pojišťovnami. Výkon není nutno provádět v narkóze.  
  Více informací o této metodě zde

 • Operace hemoroidů pomocí ultrazvukového skalpelu
  Tato metoda má výborné výsledky u nejvyšších stupňů postižení hemoroidy. Je méně bolestivá – méně krvácí a teké se výrazně zkracuje doba rekonvalescence. Nově za zaváděcí cenu 5000 Kč (cena je za ultrazvukový skalpel, který lze po konzultaci s lékařem zakoupit v naší lékárně).

  V případě zájmu o tuto metodu, nebo o vhodnosti jejího využití právě u vás, doporučujeme navštívit naší proktologickou poradnu po předchozím objednání na recepci viz kontakty.

2. Řešení při hospitalizaci

Jedná se o klasickou krvavou metodu, výkon se provádí při pobytu na lůžku v nemocnici, doba hospitalizace činí průměrně 1 týden, zákrok se provádí v narkóze, následná pracovní neschopnost činí v průměru 4-6 týdnů. Rekonvalescence je většinou bolestivá. Výkon hradí zdravotní pojišťovny.


Pacient, který má podezření na onemocnění hemeroidy, tak je třeba aby co nejdříve navštívil proktologickou poradnu, proto aby bylo možné problém řešit co nejdříve a ideálně ve stupni 1. a 2. přístrojem HEMORON – nekrvavou metodou bez následných rekonvalescencí.

 

Zeptejte se nás

Nenašli jste informace, které hledáte. Zeptejte se nás. Použít můžete níže uvedený formulář nebo se zeptat v sekci E-poradna.

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Odeslat zprávu", bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Tisknout


Rychlý kontakt

CHS GALEN

Smetanova 1390
562 01  Ústí nad Orlicí

Telefon: +420 465 523 133
E-mail:© 2018, CHS GALEN – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing