Artroskopie je velkým přínosem v ortopedické operativě a léčbě kloubních poškození, zejména způsobených úrazem.

Slovo artroskopie pochází z řeckých slov, arthro (kloub) a skopein (podívat se), znamená tedy "podívat se do kloubu". Umožňuje přímý pohled na celý kloubní povrch, chrupavku, vazy, menisky a kloubní pouzdro. Artroskopie kolene se v posledních letech stala zcela rutinní vyšetřovací a zároveň miniinvazivní operační metodou.

Vzhledem k operování z drobných vpichů nezanechává zákrok velké jizvy. Lze tedy říci, že artroskopie je šetrná forma ortopedické operativy. Jednodušší a běžné artroskopické výkony ani nevyžadují hospitalizaci po zákroku, pacient je tedy může absolvovat ambulantně.

Nejčastěji indikovaná artroskopická operace je artroskopie kolenního kloubu . Důvodem zákroku je nejčastěji úraz kloubního menisku. Provádí se většinou částečné odstranění menisku. Úplné odstranění je indikováno u rozsáhlých přetržení, která zasahují do blízkosti kloubního pouzdra. U menších a čerstvých poranění zevní části menisku je někdy možné i sešití. K ošetření se používá přístroj zvaný artroskop. Ten se skládá z tenké kovové trubičky zakončené miniaturní kamerou a zdrojem světla. Tato část se zavádí přímo do vyšetřovaného kloubu cca 1 cm velkým řezem. Druhým řezem na opačné straně kolenního kloubu se zavádí různé speciální operační nástroje přizpůsobené k práci v malém kloubním prostoru. Optikou lékař prohlédne kolenní kloub a průběh operace sleduje na monitoru.

Nejčastějším příznakem je bolest na postižené straně, která může být stálá, nebo vzniká jen při určitém typu pohybu v kolenním kloubu. Dále je časté přeskakování a pocit nejistého kolena. Některé typy poškození mohou způsobit pocit překážky v koleně, neschopnost plně narovnat nebo ohnout dolní končetinu. Jedná se o tzv. blokádu, způsobenou rozsáhlým odtržením menisku a jeho posunem na jiné místo kloubní štěrbiny. Jestli že Vás trápí výše uvedené příznaky neváhejte se poradit s odborným lékařem a navštivte naši ortopedickou ambulanci.

Artroskopie kolene se provádí v krátké narkóze, s následným několikahodinovým pobytem na lůžku v našem zdravotnickém zařízení.

Výkon je plně hrazen ze zdravotního pojištění (VZP 111, ZPMV 211, ČPZP 205, OZP 207, VOZP 201).

Doba pracovní neschopnosti se pohybuje dle charakteru výkonu a pracovního zařazení pacienta většinou v rozmezí 1 až 3 týdnů.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti